سیم و کابل

تفاوت بین سیم و کابل چیست؟

تفاوت بین سیم و کابل چیست ؟

مهمترین فرق بین سیم و کابل چیست

The difference between wires and cable

بسیاری از افراد علاقه مند هستند تا فرق بین سیم و کابل را بدانند و تفاوت میان این دو را تشخیص دهند. به طور کلی این دو با یکدیگر تفاوت های عمده ای دارند که همین تفاوت ها نیز باعث می شود تا کاربردهای مختلفی را برای شما داشته باشند. اگر شما هم جز افرادی هستید که علاقه مند هستید تا با تفاوت و فرق بین سیم و کابل بیشتر آشنا شوید به شما توصیه می کنیم حتما ما را در این مطلب همراهی کنید. ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره تفاوت سیم و کابل صحبت کنیم و اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم.

imagesصسیم تشکیل شده از یک هادی و کابل از دو هادی تشکیل شده است

بسیاری از افراد گمان می کنند که مهمترین تفاوتی که میان سیم و کابل وجود دارد این است که سیم از یک رشته تشکیل شده است ولی کابل از چند رشته تشکیل شده ولی این موضوع به هیچ وجه درست نیست و در برخی از کاربردهای شاهد آن هستیم که سیم ها نیز از بیشتر از یک رشته تشکیل شده اند. بنابراین به هیچ وجه نباید این موضوع را به عنوان تفاوت بین سیم و کابل دانست.

در اصل فرق بین سیم و کابل در این است که سیم ها از یک هادی تشکیل شده اند و یک روکش پلاستیکی دارند در حالی که کابل ها دارای دو روکش هستند که اولی هر رشته را پوشانده است و دومین روکش نیز کل رشته ها را پوشانده است. به طور کلی سیم ها را می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد.

گروه اول سیم های جامد و گروه دوم سیم های چند رشته ای هستند که همانطور که مشاهده می کنید به آنها کابل گفته نمی شود. کابل ها نیز دارای انواع مختلفی می باشند که هر یک از آنها کاربردهای خاص خود را دارا هستند. از جمله انواع کابل ها می توان به کابل جفت پیچ خورده، کابل کواکسیال، کابل چند کاناله و کابل فیبر نوری اشاره کرد.

فرق بین سیم و کابل در کاربرد

آیا شما هم علاقه مند هستید تا اطلاعات بیشتری درباره فرق بین سیم و کابل بدست بیاورید؟ ما در این مطلب بیشتر درباره فرق بین سیم و کابل صحبت خواهیم کرد. سیم و کابل از نظر کاربردی نیز دارای تفاوت های عمده ای هستند و در شرایط مختلفی می توان از آنها استفاده کرد.

اولین تفاوت میان سیم و کابل از نظر کاربردی این است که کابل برای انتقال قدرت، انتقال جریان برق و یا سیگنال های مخابراتی کاربرد دارد و به همین علت نیز باید دارای مقاومت بسیار بالایی باشد در حالی که وظیفه اصلی سیم تحمل بارهای الکتریکی است.

از جمله مهمترین کاربردهای سیم می توان به مواردی همچون انتقال سیگنال های الکتریکی، ارتباط مخابراتی، قطعات خودرو و قطعات صنعتی و …. کاربرد دارد و معمولا وظایف جزئی تر را سیم بر عهده می گیرد و برای انتقال جریان های عمده از کابل استفاده می شود.

مزایای سیم و کابل

آخرین مورد درباره فرق بین سیم و کابل نیز مربوط به مزایای استفاده از هر یک از این دو در شرایط مختلف می باشد. از جمله مهمترین مزایایی که کابل برای شما دارد می توان به قدرت بالاتر، وظایف سنگین تر و عایق بندی بودن آن اشاره کرد.

از جمله مهمترین مزایای استفاده از کابل نیز استفاده از سیم های جامد برای انتقال فرکانس های بالاتر، مقاومت کمتر برای عبور جریان های مختلف و …. اشاره کرد که باعث می شود تا انواع مختلف سیم ها نیز در شرایط مختلف دارای کاربردهای خاص خود باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *